Nauta Shiprepair yard

M/V “BOS Atlantic”

Konwersja na statek sejsmiczny


BOS Atlantic przy pirsie SR Nauta

Jednostka "BOS ATLANTIC" będąca własnością duńskiego armatora, trawler m/v Timmiarmint po trwającej 7 miesięcy przebudowie w Stoczni został przekazany nowemu właścicielowi jako statek do prowadzenia prac sejsmicznych pod nową nazwą "Bos Atlantic" i obecnie jest w służbie norweskiego armatora - Bergen Oil Services.

Wymiary główne statku:
Opis  
Długość całkowita 67.30 m
Długość między pionami 58.50 m
Szerokość 14.50 m
Wysokość do pokł. głównego 5.75 m
Wysokość do międzypokładu 8.25 m
Wysokość do pokł. dziobu 13.25 m
Zanurzenie letnie 6.25 m

Przebudowa wymagała rozległych prac stalowych, a rozpoczęła się od złomowania przestarzałych konstrukcji. Cała rybacka przetwórnia została usunięta. Także rufowa bramownica w kształcie litery "A" została wyzłomowana wraz z pokładowymi dźwigami. Rufowa pochylnia została wymieniona na nową ze stali nierdzewnej. Dźwigi także zostały wymienione na dwa nowe: jeden umieszczony w części rufowej, a drugi na śródokręciu. Pokład ochronny, jak również fundamenty dźwigów przeniesiono z części rufowej na wręg nr 53. Przebudowano całkowicie przestrzeń pomieszczeń mieszkalnych oraz dodano 4 nowe kabiny w miejsce długiego korytarza w nadbudówce (poprzednio używanego do podciągania lin trałowych). W tyle nadbudówki dodano nowy hangar dla wyposażenia sejsmicznego. Wymagało to prefabrykacji 150 tonowej stalowej konstrukcji o długości 34,5 m i wysokości 7 m. W pomieszczeniu siłowni dodano dwa agregaty, każdy o mocy 880 kW. Statek został również wyposażony w wysuwane, azymutalne stery strumieniowe z szybem zbudowanym na górze dna statku. Ze względu na wagę wyposażenia sejsmicznego został dodany stały balast w ilości około 360 ton.

Bazowa/klasowa oraz szczegółowa dokumentacja przebudowy, jak również nadzór konstruktorski nad projektem zapewniony był przez biuro konstrukcyjno-konsultacyjne Baltic Design Centre.

bos-atlantic_0273.jpg
bos-atlantic_0354.jpg
© Stocznia Remontowa Nauta. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i administracja eximius.pl