Nauta Shiprepair yard

M/V “Midnight Hunter"

Konwersja na statek wielozadaniowy


MPV Midnight Hunter

Jednostka "MIDNIGHT HUNTER" (ex. L.G. MURRAY) Jednostka została zbudowana w stoczni w Singapurze w 1978r. jako statek wielozadaniowy do obsługi platform wiertniczych. W 1987r. jednostkę przebudowano na statek do eksploatacji dna oceanów, m.in. do wydobywania diamentów z dna morskiego. Po ostatniej przebudowie wykonanej w Stoczni Remontowej "Nauta" S.A. jest to statek wielozadaniowy z jednym pokładem ciągłym, maszynownią główną na rufie, dodatkowymi pomieszczeniami specjalistycznymi na śródokręciu, nadbudówką, sterówką i pokładem helikoptera na dziobie.

Jednym z elementów przebudowy było przedłużenie jednostki o 20 m przez zamontowanie cylindrycznej wstawki. Po zadokowaniu statku i przecięciu go, część rufowa została wyholowana z doku i ustawiona przy nadbrzeżu. Bloki wstawki zostały wybudowane na lądzie, a następnie przetransportowano je przenośnikiem pneumatycznym po wypoziomowanym dywaniku z blach tak, aby objął je swoim zasięgiem dźwig pływający. Po połączeniu bloków wstawki w jedną całość, zestawiono ją tym dźwigiem na wodę wraz z grodziami technologicznymi i oprzyrządowaniem niezbędnym do dokładnego ustawienia wstawki względem części dziobowej statku. Następnie po połączeniu części dziobowej i wstawki na dok została wciągnięta część rufowa statku i połączona z całością.

Zakres przebudowy (oprócz przedłużenia jednostki)

  • demontaż istniejącego dźwigu pokładowego,
  • zmianę animacji pomieszczeń mieszkalnych, magazynowych i sterująco-kontrolnych,
  • montaż dwóch urządzeń pędników firmy "Brunvoll",
  • montaż dodatkowego steru strumieniowego,
  • montaż dodatkowych dwóch agregatów prądotwórczych,
  • przedłużenie systemów rurarskich, instalacji elektrycznej.

Przebudowa została wykonana pod nadzorem Towarzystwa Klasyfikacyjnego RINA. Nadzór ze strony Stoczni prowadził Dział Technicznej Obsługi Projektów SR "Nauta" S.A, który także wykonał dokumentację rysunkową, dokumentację dotyczącą zanurzenia, stateczności oraz planu balastowania statku.

Wymiary główne statku:
  Przed przedłużeniem Po przedłużeniu
Długość całkowita 77,34 m 99,78 m
Długość między pionami 73,39 m 95,83 m
Szerokość konstrukcyjna 18,80 m 18,80 m
Wysokość do pokł. głównego 6,71 m 6,71 m
Wysokość do międzypokładu 3,66 m 3,66 m
Wysokość do pokł. dziobówki 9,41 m 9,41 m
Zanurzenie letnie 5,49 m 5,49 m
© Stocznia Remontowa Nauta. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i administracja eximius.pl